
Droga Barcikowice – Kiełpin na 930-metrowym odcinku do przysiółka będzie mieć nawierzchnię z brukowanej kostki betonowej z dystansami. Powstanie najpóźniej do końca listopada.
Droga Barcikowice – Kiełpin to od lat zmora mieszkańców przysiółka. Jej szutrowe i pełne dziur podłoże niszczy zawieszenia aut i uszkadza lakier.
Miasto właśnie ogłosiło przetarg na roboty budowlane polegające na modernizacji drogi nr 007208F na odcinku od przysiółka do skrzyżowania z drogą powiatową 1053F (Kiełpin – Radwanów). Chętne podmioty mogą zgłaszać swoje propozycje do 17 lipca do godz. 10. Prace mają ruszyć na przełomie sierpnia i września.
Parametry techniczne zmodernizowanej drogi Barcikowice – Kiełpin
Z opublikowanych na stronie urzędu miasta dokumentów wynika, że:
- na długości 930 metrów powstanie nawierzchnia z kostki betonowej brukowanej o grubości 8 cm z dystansami,
- trasa będzie mieć 5 metrów szerokości i zostanie ograniczona krawężnikami betonowymi najazdowymi o wymiarach 15 x 22 cm na 5-cm podsypce,
- na całej długości projektowanego odcinka będzie pochylenie poprzeczne daszkowe o spadku 2 proc.
- pobocze (2 x 50 cm) zostanie wykonane z tłucznia kamiennego klinowanego pospółką grubości 10 cm.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Tego typu podłoże zastosowano przy przebudowie drogi nr 007250F jesienią 2017 r., czyli od krzyża do państwa Mokrasów.
Zdaniem niektórych mieszkańców Barcikowic komfort użytkowania takiej nawierzchnia jest mały. Miasto prawdopodobnie się na nią zdecydowało z uwagi na niską cenę. Na zmodernizowanej trasie będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 60 km/h.
Wedle specyfikacji prace mają zostać zakończone do 29 listopada br. Zostaną sfinansowane ze środków własnych sołectwa (600.760 zł z Funduszu Integracyjnego) oraz Nadleśnictwa Nowa Sól (304.000 zł).
Przypomnijmy, że przy okazji wzdłuż arterii ma powstać oświetlenie uliczne. To przedsięwzięcie jest częścią większego zadania wartego 210.000 zł.
Konieczna wycinka drzew przy drodze Barcikowice – Kiełpin
W związku z realizacją inwestycji konieczne będzie wycięcie 44 drzew liściastych i iglastych oraz czterech skupin krzewów. Na szczęście ostaną się dęby rosnące naprzeciw posesji państwa Chaburów – będzie tam zwężenie ze znakiem D-5.
Egzemplarze nieprzeznaczone do usunięcia mają być chronione m.in. przez osłony z siatki ogrodzeniowej, odeskowanie oraz odpowiednie składowanie materiałów budowlanych.

Warto dodać, że na obszarze inwestycji zainwentaryzowano łącznie 134 drzewa, z czego 80 liściastych. Wiek najstarszych, które mają 360 cm obwodu, oszacowano na 270 lat.