
W sobotę 2 kwietnia do Barcikowic po raz siódmy zagości Ultramaraton Zielonogórski Nowe Granice. Choć uczestników sportowej rywalizacji będzie mniej niż w poprzednich latach, liczmy się ze wzmożonym ruchem i okresowym jego wstrzymywaniem na DW 283.
Wiszące na przydrożnych drzewach w okolicach Barcikowic i Zatonia taśmy to znak, że zbliża się Ultramaraton Zielonogórski. W tym roku jego ósma edycja odbędzie się w sobotę 2 kwietnia.
Ultramaraton Zielonogórski 2022 bez bagna Michała
Choć ponownie zmienił się termin zawodów (w ub. r. odbyły się jesienią), to trasa pozostała ta sama (jedynie w 2020 r. rywalizowano na stadionie żużlowym). Brakuje tylko jednego ze znaków rozpoznawczych ultramaratonu Nowe Granice, czyli zlokalizowanej niedaleko przysiółka kałuży będącej częścią bagna Michała. W tym roku z uwagi na suchą i wietrzną aurę kałuża wyschła.

Start imprezy (ul. Francuska, SP nr 18) przewidziano na godz. 6. Zatem pierwszych zawodników w Barcikowicach można spodziewać się ok. godz. 7:30-8. Będą to duatloniści, którzy w Jarogniewicach bieg zamienią w jazdę rowerem.
Uczestnicy rywalizacji jak zwykle wbiegną i wjadą do Barcikowiczek lasem od strony Książa Śląskiego. Następnie skręcą koło krzyża i drogą gminną 007208F skierują się do Barcikowic. Tam drogą gminną nr 007250F dotrą do drogi wojewódzkiej nr 283 i udadzą się do Zatonia, gdzie ul. Jęczmienną i Młyńską pobiegną i pojadą do parku, by później udać się do Suchej.
Więcej samochodów w okolicach Barcikowic i Zatonia
Na liście startowej widnieje ponad 260 nazwisk. To kilkukrotnie mniej niż we wcześniejszych edycjach imprezy.

Mimo to zachowajmy jutro ostrożność na barcikowickich i zatońskich drogach. Z uwagi na samochody obsługi zawodów oraz zaplecza zawodników ruch może być większy niż zwykle. Okresami może też dojść do jego wstrzymania na DW 283 na odcinku od krzyża do mostu w Barcikowicach.
W miarę możliwości wspomóżmy też sportowców dopingiem. Na pewno im się to przyda!
Najtwardsi uczestnicy Ultramaratonu Zielonogórskiego 2022 mają bowiem do pokonania 103 km. Przewidziano również krótsze dystanse, w tym 56 km i 23 km. Rywalizacja odbędzie się w sześciu konkurencjach, w tym dwuboju (bieg + rower) i sztafetach.

grafika: organizatorzy
– Profil trasy jest miejscami mocno pofałdowany i potrafi dać w kość, ale Ultramaraton Zielonogórski nie jest biegiem górskim.Mimo to nasz bieg od łatwych nie należy. Po 100 km w nogach nawet najmniejszy podbieg wyzwala w biegaczu słowotok słów powszechnie uznawanych za nieparlamentarne – przyznają żartobliwie organizatorzy.