Na mocy rozporządzenia wojewody lubuskiego Barcikowice znalazły się w strefie zagrożenia ptasią grypą. Ma to związek z wykryciem ogniska tej choroby w Konradowie. Co to oznacza dla mieszkańców i hodowców drobiu z terenu sołectwa?
Obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI H5N8), który nie jest groźny dla ludzi, ale stanowi śmiertelne zagrożenie dla ptactwa wodnego, w gospodarstwie w Konradowie stwierdzono 7 marca. W związku z tym wojewoda lubuski Władysław Dajczak wytyczył dziś (8 marca) w promieniu 3 km od ogniska choroby obszar zapowietrzony.
Barcikowice zagrożone wirusem grypy HPAI H5N8

fot. pixabay.com
Na terenie obejmującym promień 10 km od ogniska choroby wojewoda wyznaczył strefę zagrożenia. Obejmuje ona m.in. Barcikowice, Zatonie, Suchą, Ługowo, Ługi, Czasław, Niedoradz, Książ Śląski i Studzieniec.
Informują o tym tablice ostrzegawcze o treści „GRYPA PTAKÓW OBSZAR ZAGROŻONY || WPROWADZANIE I WYPROWADZANIE ZWIERZĄT WZBRONIONE”. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody oznaczenia te muszą się znaleźć na zewnętrznych granicach obszaru, na drogach publicznych i prywatnych.
Dokładny przebieg granic stref zapowietrzonej i zagrożenia wystąpieniem wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków określa wspomniany dokument, z którym można się zapoznać tutaj.
Ptasia grypy – co trzeba robić?
Rozporządzenie zawiera też określone wytyczne dotyczące postępowania. Obowiązują one odwołania – zarówno mieszkańców, jak i osoby czasowo przebywające w strefie zagrożenia.
W szczególności na terenie zagrożonym wystąpieniem wirusa ptasiej grypy zakazuje się:
- Przemieszczania drobiu i jaj na obszarze strefy oraz poza nią
- Wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, i wprowadzania do tego gospodarstwa
fot. pixabay.com
drobiu i innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie (czyli konieczność trzymania kur, kaczek i gęsi w zamknięciu).
- Wywożenia i rozrzucania ściółki i nawozu naturalnego (odchodów)
- Organizowania targów, wystaw, konkursów lub pokazów, na których gromadzone są drób lub inne ptaki – zakaz obejmuje również polowania i odłowy ptactwa dzikiego
- Sprzedaży drobiu, mięsa drobiowego i jaj konsumpcyjnych na targach i straganach.
Na mocy rozporządzenia nakazuje się:
- niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętów wykorzystywanych do przewożenia drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem.
Ptasia grypa u ptactwa hodowlanego pojawiła się w naszym województwie na początku grudnia ub.r. w Deszcznie koło Gorzowa. Z czasem ogniska choroby wybuchały w kolejnych miejscowościach, coraz bliżej Zielonej Góry. Pod koniec stycznia wykryto ją w Sulechowie, a pod koniec lutego – w Podbrzeziu Górnym koło Kożuchowa.
Aktualizacja 9.03
Prawdopodobnie dziś przedstawiciele magistratu i służb weterynaryjnych będą odwiedzać posesje barcikowiczan i dokonywać inwentaryzacji drobiu. Mieszkańcy, którzy nie hodują kaczek czy kur, będą zobowiązani podpisać stosowne oświadczenie.