Poznajcie Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach

przez | 1 sierpnia 2021
Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach i jej prezeska Natalia Berdysiak-Dziadura

Co prawda z chwilą połączenia z Zieloną Górą w 2015 r. nasze sołectwo formalnie przestało być wsią, ale do dziś nie zmieniło swojej tożsamości. Ciągle otaczają nas pola, lasy, natura. Fakt ten oraz zainteresowania zawodowe jednej z mieszkanek sprawiły, że powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach, które właśnie obchodziło pierwszą rocznicę istnienia.

W wielu położonych blisko Barcikowic sołectwach działają organizacje pozarządowe. Przynajmniej jedna instytucja będąca efektem oddolnej inicjatywy funkcjonuje m.in. w Zatoniu, Książu Śląskim, Drzonkowie, Raculi czy Ochli. W tej kwestii nasze sołectwo długo pozostawało białą plamą na mapie okolicy.

Pomysł na Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach

Jednak zmieniło się to rok temu. Pod koniec lipca 2020 r. jedna z naszych mieszkanek wraz z grupą znajomych spod Nowogrodu Bobrzańskiego zarejestrowała Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach.

Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach
fot. KGW Barcikowice & Białowice

Gdy zaczęłam pracować w Muzeum Etnograficznym w Ochli, okazało się, że w regionie działa kilka kół gospodyń wiejskich, a żadne w Barcikowicach. Pomyślałam, że tracimy potencjał, bo coraz większy nacisk kładzie się na zachowanie tradycyjnych receptur, zwyczajów. Po wielu rozmowach z przyjaciółmi postanowiliśmy, że również będziemy działać na tym polu – mówi Natalia Berdysiak-Dziadura, szefowa nowej struktury.

Na co dzień to bardzo zabiegana osoba. Poza pracą zawodową i działalnością w KGW zajmuje się m.in. pisaniem książek. Wiosną ukazała się jej powieść „Ten zły”, która jest opowieścią nawiązującą do mitologii słowiańskiej.

Skąd obecność Białowic w nazwie? – Istnieje tam Gospodarstwo Rodzinne Gruszka, które mocno nas wspiera. Poza tym pieniądze dostępne w ramach różnych projektów dostępne są tylko dla podmiotów o większym obszarze działania – tłumaczy Berdysiak-Dziadura.

Barcikowice skorzystały z ustawowego wyjątku

Inicjatorka jedynej obecnie organizacji pozarządowej w Barcikowicach już na starcie musiała zmierzyć się przeciwnościami. Urzędnicy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie chcieli zarejestrować KGW z siedzibą w Barcikowicach. Teoretycznie mieli rację, ponieważ takie organizacje nie mogą działać w mieście. Jednak zapomnieli o wyjątku, który obejmuje nasze sołectwo.

Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach na konkursie w Muzeum Etnograficznym w Ochli
fot. KGW Barcikowice & Białowice

W 2019 weszła w życie ustawa umożliwiająca powstawanie KGW w sołectwach. Mimo to zakładając Koło, przeszliśmy drogę przez mękę. Doszło do tego, że zjawiłam się w ARiMR-ze z wydrukowaną ustawą. Ale i tak urzędniczka pisała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by się upewnić, czy faktycznie możemy skorzystać z tej furtki prawnej – opowiada Berdysiak-Dziadura.

Biurokracja, łącznie z wyrobieniem NIP-u, REGON-u i otwarciem konta bankowego, trwała dwa miesiące. W efekcie barcikowickiemu Kołu Gospodyń Wiejskich przepadła możliwość wzięcia udziału w jednym z projektów.

Co robi Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach?

Czym zajmuje się Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach? – Poznajemy nowe miejsca, zwyczaje, tradycje. Odwiedzamy ciekawe gospodarstwa, robimy wypady na piknik – streszcza aktywność organizacji jej prezeska.

W praktyce członkowie Koła uczą się przydatnych nie tylko na wsi umiejętności, np. uprawy pomidorów czy kiszenia ogórków. Biorą też udział w konkursach, festynach i warsztatach kulinarnych. Sami również przygotowują smakołyki, np. ciasta, przetwory i gęsinę.

Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach zdobyło wyróżnienie w konkursie na najlepszą potrawę tradycyjną z gęsiny Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
fot. KGW Barcikowice & Białowice

To właśnie przyrządzone z niej danie autorstwa Mateusza Gruszki zostało wyróżnione (II miejsce) w ubiegłorocznym konkursie na najlepszą potrawę tradycyjną z gęsiny. Wydarzenie odbyło się pod auspicjami Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W połowie lipca reprezentację Koła Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach można było spotkać w Ochli podczas XX edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Zdobyła tam I miejsce w grillowaniu.

Będzie się działo w Barcikowicach

Ważną częścią aktywności KGW Barcikowice & Białowice jest integracja. Ubiegłoroczne wyjazdy i wiele innych akcji pokrzyżowała społecznikom pandemia. Udało im się zorganizować jedynie spływ kajakowy na Drawie.

W tym roku w czerwcu grupa barcikowiczan i białowiczan była w pałacu w Wiechlicach, gdzie zwiedziła również winnicę. Na wrzesień planują kolejny spływ.

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach
fot. KGW Barcikowice & Białowice

Jesienią chcemy m.in. posprzątać las oraz przygotować sołeckie ognisko połączone z warsztatami z kiszonek – nakreśla zamierzenia Koła jego szefowa. – Marzy nam się wyjazd na warsztaty nalewek do Malinówki. Jednak zależy to od uzyskania dofinansowania.

KGW Barcikowice & Białowice otwarte na nowych członków

Organizacja utrzymuje się ze składek członkowskich (10 zł rocznie), zrzutek oraz dotacji ARiMR-u. Środki może pozyskiwać również ze sprzedaży własnych wyrobów, co w ubiegłym roku było mocno utrudnione przez Covid-19.

Jako organizacja pozarządowa możemy prowadzić działalność gospodarczą, ale zyski musimy przeznaczyć na działalność statutową – precyzuje Berdysiak-Dziadura.

Gęsina przyrządzona przez Mateusza Gruszkę z Koła Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach
Gęsina przyrządzona przez Mateusza Gruszkę z Koła Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach ||
fot. KGW Barcikowice & Białowice

Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach i Białowicach zrzesza 10 osób. Wśród nich są także panowie.

Chętnie przyjmujemy nowych członków. Panowie również są mile widziani. Bo dlaczego nie? Jeżeli chcecie włączyć się w działalność, zapraszam do kontaktu przez Facebooka. Zróbmy coś razem! – zachęca szefowa.

2 komentarze do „Poznajcie Koło Gospodyń Wiejskich w Barcikowicach

  1. urszula szymkowiak

    Wywalczyliśmy krzykiem siłownie, korzystają z niej nie tylko dorośli,ale pytanie czy zdjęcia nie należy robić jak jest posprzątane ul.Barcikowice czasami bywa czyściejsza sami robimy sobie złą reklamę. Świetlica i plac zabaw byłby przyjażniejszy gdyby ktoś dopilnował porządku ,a to się nam należy. Płacimy nie małe podatki i nie powinniśmy się wstydzić tego bałaganu.

    Odpowiedz
    1. admin Autor wpisu

      Pani Urszulo,

      dziękujemy za komentarz.
      Naszą ambicją jest, by pokazywać rzeczywistość taką, jaka ona jest.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *