
Prezydent miasta wreszcie porozumiał się z farmaceutami w sprawie dyżurów po północy. Dzięki temu w Zielonej Górze apteka nocna znów jest dostępna. Placówka pracuje we wszystkie dni tygodnia, również te ustawowo wolne, ale tylko do końca sierpnia.
Obowiązujące od początku roku zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne sprawiły, że mieszkańcy Zielonej Góry pozostali bez dostępu do apteki w święta oraz w porze nocnej. Po ponad trzech miesiącach prezydent miasta osiągnął porozumienie ze środowiskiem farmaceutycznym. Z tym że obowiązuje ono tylko do końca czerwca br.
Gdzie mieści się apteka nocna w Zielonej Górze w 2024
Na jego mocy miasto z własnego budżetu będzie płacić aptekarzom za dodatkową dostępność w dni wolne i po północy. Dzięki temu od 12 kwietnia do 30 czerwca funkcjonuje w Zielonej Górze nowa apteka nocna.
[Aktualizacja 29 sierpnia] Porozumienie zostało przedłużone do 31 grudnia br.
Jest nią apteka Moderna mieszcząca się przy ul. Batorego 126a
(siedziba Powiatowego Urzędu Pracy).
lub
apteka Franciszkańska przy ul. Jedności 58.
Obie sprawują dyżury w godz. 24-7.
Wyjątek stanowią dwie soboty: 8 czerwca i 22 czerwca. Wówczas dyżur sprawuje apteka przy ul. Morelowej 40. Zakres godzinowy dyżuru jest taki sam, czyli od północy do godz. 7 w niedzielę.
Ponadto: 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji), 19 maja (Zielone Świątki) oraz 30 maja (Boże Ciało) będzie czynna do godz. 9. Natomiast w Boże Ciało rozpocznie pracę o godz. 23.

We wspomniane święta majowe w porze dziennej, czyli w godz. 9-24, apteką dyżurną będzie placówka przy ul. Jedności 58. To apteka Franciszkańska.
W zwykłe niedziele dostęp do świadczeń w godz. 8-24 zapewnia apteka 37,5 przy ul. Boh. Westerplatte 9. Oprócz tego w zwykłe niedziele otwarte są placówki: Gemini przy ul. Wyszyńskiego 29/1 (godz. 9-15) oraz Dbam o Zdrowie przy ul. Kupieckiej 25 (godz. 10-16).
Dodatkowe wynagrodzenie dla aptekarzy za dyżury nocne
Co po 30 czerwca? Dyżury w święta ustawowe będą pełnić apteki wskazane w zarządzeniach nr 482 i 483/2024 prezydenta miasta z 29 maja br.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia mieszkańcy miasta, którzy chcieli zaopatrzyć się w leki i produkty farmaceutyczne w święto albo w nocy, musieli jechać do Nowej Soli albo Żar. Wynikało to z faktu, że NFZ refunduje samorządom koszty pracy aptek w ustawowe dni wolne jedynie w określonych porach. Są to cztery godziny zegarowe w przedziale 10-18 oraz dwie godziny zegarowe w przedziale 21-23.
By apteka nocna w Zielonej Górze znów była dostępna, miasto musiało znaleźć w swoim budżecie, na który składają się mieszkańcy i firmy płacący u nas podatki, dodatkowe środki. Chodziło o stawkę ok. 150 zł za godzinę.
Pingback: (Nie)dostępna apteka dyżurna w Zielonej Górze w 2024 - Kurier Barcikowicki
Pingback: Apteki dyżurne w Zielonej Górze w 2024 wyznaczone - Kurier Barcikowicki
Pingback: Dyżury aptek w Zielonej Górze w kwietniu 2023 - Kurier Barcikowicki
Pingback: Apteka dyżurna w Zielonej Górze w czerwcu, lipcu i sierpniu 2024 - Kurier Barcikowicki
Pingback: Apteka dyżurna w Zielonej Górze w lipcu 2024 - Kurier Barcikowicki