
Z początkiem 2024 apteka dyżurna w Zielonej Górze przestanie funkcjonować. Mieszkańcy najprawdopodobniej utracą dostęp do świadczeń farmaceutycznych w święta i w nocy. Po części jest to efekt nowych przepisów, a po części – braku porozumienia miasta z aptekarzami.
Z początkiem nowego roku w życie wejdą niektóre zapisy (art. 2 pkt 7 i art. 94) znowelizowanej ustawy Prawo farmaceutyczne. Gruntownie zmieniają one zasady, na jakich wyznaczana jest apteka dyżurna w Zielonej Górze w 2024. W zasadzie to takiej placówki nie będzie.
Apteki dyżurne wg nowego prawa farmaceutycznego
Zgodnie z nowymi przepisami wójt, burmistrz, prezydent miasta będzie wyznaczać aptekę dyżurną w miastach powyżej 40 tys. mieszkańców. W większych ośrodkach nie będzie takiego obowiązku.

– Duże miasta, w tym stolice województw, zostały jakby poza systemem: prezydent nie musi wskazywać placówki dyżurującej, a apteki nie mają obowiązku dyżurować. Być może ustawodawca uznał, że pacjenci z tych miejscowości jakoś sobie poradzą, ponieważ funkcjonują tam apteki całodobowe. Oczywiście w Zielonej Górze takich nie ma – mówi w rozmowie z Kurierem Barcikowickim Daria Wielogórska-Rutka, prezes Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Apteka dyżurna w Zielonej Górze w 2024 może zostać wyznaczona w zarządzeniu prezydenta miasta, o ile analiza magistratu wykaże, że potrzeby ludności w zakresie dostępu do świadczeń farmaceutycznych w dni wolne i porze nocnej od 1 stycznia 2024 nie będą należycie zaspokajane. Z tym że taka analiza zostanie przeprowadzona najwcześniej po 31 stycznia.
Apteka dyżurna w Zielonej Górze od 1 stycznia 2024
W znowelizowanej ustawie prawodawca określił też, czym jest dyżur apteki w dzień wolny i porze nocnej. Ten pierwszy odbywa się nieprzerwanie przez cztery godziny zegarowe w przedziale czasowym 10-18. Natomiast dyżur w porze nocnej trwa dwie godziny zegarowe w przedziale 19-23. Za pracę farmaceuci będą otrzymywać wynagrodzenie od NFZ.
Dyżur w dzień wolny: 4 godziny zegarowe (w przedziale 10-18)
Dyżur w nocy: 2 godziny zegarowe (w przedziale 19-23)
[Aktualizacja 19 kwietnia 2024]
Prezydent miasta wreszcie wyznaczył apteki dyżurne w Zielonej Górze w 2024
Przypomnijmy, że dotychczas dyżur apteki w Zielonej Górze trwał 24 godziny na dobę. Jednak właściciele placówek farmaceutycznych, w przeciwieństwie np. do stomatologów i lekarzy, nie otrzymywali za to pieniędzy z publicznego systemu. Ich jedynym wynagrodzeniem za pracę w święto czy w nocy był utarg.
Zielonogórskie apteki czynne w niedziele
Co to w praktyce oznacza? Przynajmniej do 31 stycznia 2024 apteka dyżurna w Zielonej Górze w 2024 formalnie nie będzie funkcjonować.
Zatem pacjent chcący kupić lek w sobotę, niedzielę albo w nocy będzie musiał znaleźć aptekę, która o tej porze jest czynna.
W naszym mieście najdłużej jest otwarta apteka 37,5 przy ul. Bohaterów Westerplatte 9. Poza świętami ustawowymi pracuje codziennie (również w niedziele) w godz. 8-24.
– W 2024 będziemy dostępni w tych samych godzinach, co dotychczas. Nic się w tej kwestii nie zmieni – deklaruje kierowniczka placówki przy Boh. Westerplatte.
Ponadto w każdą niedzielę czynne są apteki:
- Gemini, ul. Wyszyńskiego 29/1 (godz. 9-15),
- Dbam o Zdrowie, ul. Kupiecka 25 (godz. 10-16).

W dni powszednie dwie apteki w Zielonej Górze rozpoczynają funkcjonowanie o godz. 7, jedna – pół godziny później. W soboty otwierają się o godz. 8-9.
Co z okresem późnonocnym, czyli w godz. 24-7? Pacjentom w Grodzie Bachusa zostają tylko stacje benzynowe. Z tym że tam nie zaopatrzą się we wszystkie produkty lecznicze.
Innym rozwiązaniem jest opłacanie przez miasto dodatkowych dyżurów, czyli poza godzinami wskazanymi w ustawie. Magistrat zapowiedział, że będzie analizować sytuację.
W 2024 Zielona Góra bez apteki dyżurnej w święta
Z naszych ustaleń wynika, że zielonogórzanie nie będą mieć dostępu do świadczeń farmaceutycznych w Nowy Rok (z 1 na 2 stycznia) ani Trzech Króli (6 stycznia).
Aptekarze deklarują gotowość otwarcia wtedy swoich placówek, ale nie zrobią tego za darmo. Oczekują zapłaty od urzędu miasta zgodnie ze stawką, która zacznie obowiązywać od 1 lutego.
Jednak magistrat się do tego nie pali, ponieważ musiałby wyłożyć środki z własnego budżetu. Dyżury aptek w Zielonej Górze i całej Polsce będą bowiem opłacane przez NFZ dopiero od 1 lutego.

– Piłka jest po stronie miasta, które dla dobra mieszkańców powinno wykazać dobrą wolę. Zapewnienie pacjentom dostępu do apteki dyżurnej 1 i 6 stycznia to dla urzędu wydatek rzędu 1200 zł – informuje prezeska LOIA. – Farmaceuci nie będą pracować w dni wolne za darmo. Robili to przez minione 30 lat – dodaje.
Na razie nie zapowiada się też na to, by zielonogórzanie mogli zrobić zakupy w aptekach także w pozostałe dni świąteczne, które przypadną w przyszłym roku. W sumie jest ich 13.
– Prezydent Kubicki nie chce się dogadać – słyszymy od przedstawiciela środowiska aptekarskiego.
Biuro prasowe urzędu miasta nie ustosunkowało się do tych zarzutów. Odesłało jedynie do komunikatu, który pojawił się na stronie magistratu 22 grudnia, czyli po naszej prośbie o komentarz do całej sytuacji. W piśmie opisano regulacje, które przedstawiliśmy wyżej.
Ostatni w 2023 roku dyżur farmaceutyczny w Winnym Grodzie, czyli w sylwestra (do godz. 8 w Nowy Rok), pełni apteka Zielona przy ul. Konstruktorów 36/3.
Apteka całodobowa najbliżej Zielonej Góry
Gdzie w takim razie od 1 stycznia 2024 szukać pomocy w nocy albo dzień świąteczny? Zielonogórzanie muszą udać się do Nowej Soli.
Tam na os. Konstytucji 3 Maja 5 znajduje się całodobowa apteka Max. Można się z nią skontaktować pod numerem: (68) 356 44 77.
Apteka całodobowa najbliżej Zielonej Góry
tel. (68) 356 44 77
Nowa Sól, os. Konstytucji 3 Maja 5
Pingback: Apteki dyżurujące w Zielonej Górze w grudniu 2023 - Kurier Barcikowicki
Pingback: Apteki dyżurne w Zielonej Górze w 2024 wyznaczone - Kurier Barcikowicki
Pingback: Nowa apteka nocna w Zielonej Górze - Kurier Barcikowicki