Koronawirus utrudnia życie barcikowiczanom

przez | 1 kwietnia 2020
plac zabaw w Barcikowicach zamknięty przez koronawirus

Niewidzialny koronawirus całkiem namacalnie ograniczył codzienne funkcjonowanie. Przedstawiamy wykaz najważniejszych obostrzeń, z jakimi obecnie muszą się liczyć mieszkańcy Barcikowic. Oprócz tego winni stosować się do nakazów i zakazów nałożonych przez ministra zdrowia.

Od kilku tygodni trwa w Polsce stan epidemii (wcześniej był to stan zagrożenia epidemicznego). Dziś o północy — na mocy kolejnego rozporządzenia Rady Ministrów — w życie weszły nowe obostrzenia dotyczące życia społecznego. Potrwają przynajmniej do 19 kwietnia. Mają one zahamować, a przynajmniej ograniczyć, rozprzestrzenianie się zarazy.

Koronawirus wpływa na codzienność w Barcikowicach

Wbrew pozorom koronawirus, który wywołuje chorobę COVID-19, realnie oddziałuje również na życie mieszkańców Barcikowic. Oto utrudnienia, z jakimi muszą się oni liczyć (poza tymi wprowadzonymi przez władze centralne):

Z powodu zagrożenia koronawirusem zamknięto plac zabaw w Barcikowicach
fot. Kurier Barcikowicki
  • nieczynny plac zabaw Pszczółki Barci,
  • sobotni rozkład jazdy linii nr 30 MZK Zielona Góra z jedną modyfikacją (dodanie kursu o godz. 5:54) oraz kożuchowskiego Mini Busa,
  • zawieszenie porannego kursu linii nr 9 do i z Barcikowic,
  • zamknięcie Szkoły Podstawowej nr 24 w Drzonkowie (do 26 kwietnia),
  • obostrzenia w funkcjonowaniu sklepu z karmą i paszami – w momencie zakupów na terenie całej posesji może przebywać tylko jeden klient,
  • zakaz wstępu do lasu — do 19 kwietnia włącznie,
  • zakaz wstępu na cmentarz w Zatoniu — od 10 do 13 kwietnia.

Już wiemy, że w związku z zakazem zgromadzeń nie odbędzie się też wielkanocna święconka przy krzyżu w Barcikowicach. W odprawianych w kościele w Zatoniu nabożeństwach może uczestniczyć do pięciu osób (nie licząc kapłana i służby liturgicznej).

Koronawirus zmusił sołtysa do odwołania marcowego zebrania sołeckiego, na którym mieszkańcy mieli uzgodnić podział środków z miękkiego funduszu sołeckiego oraz resztek pieniędzy z Funduszu Integracyjnego. To samo stało się z tegoroczną edycją Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której uczestnicy mieli przejść przez nasze sołectwo w nocy z 3 na 4 kwietnia, oraz nabożeństwem drogi krzyżowej w przysiółku 14 marca.

O stosowaniu się do nakazów i zakazów przypominają strażacy, którzy objeżdżają Nowe Miasto i emitują z głośnika komunikat. W tym samym celu wykorzystywane są też megafony znajdujące się na ścianie świetlicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *