Ekstremalna Droga Krzyżowa 2022 w Barcikowicach

przez | 1 kwietnia 2022
Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021 w Barcikowicach

Za tydzień 8 kwietnia w okolicy odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa trasą księżnej Doroty. Uczestnicy, którzy mają do pokonania 44 km, przejdą m.in. przez Barcikowice. Spodziewajmy się ich wczesnym rankiem w sobotę.

W nocy z 8 na 9 kwietnia odbędzie się trzecia już Ekstremalna Droga Krzyżowa trasą księżnej Doroty. Wymarsz nastąpi po mszy, która rozpocznie się o godz. 19 w zatońskim kościele. Tam też zakończy się wędrówka pątników, którzy mają do pokonania 44 km.

Barcikowice na trasie zatońskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Trasa zatońskiej EDK wiedzie głównie terenami polnymi i leśnymi. Tak jak przed rokiem przebiega m.in. przez Suchą, Otyń, Ługi oraz Książ Śląski. Uczestnicy akcji przejdą również przez Barcikowice.

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2022 w Zatoniu
źródło: edk.org.pl

W naszym sołectwie znajdują się dwie z 14 stacji: św. Jana Pawła II (stacja XII) oraz św. Izydora (stacja XIII). Obie zlokalizowane są przy krzyżach, przy których pątnicy odmawiają krótką modlitwę.

W zależności od sprawności przejście 40 km zajmuje 8-12 godzin. Pierwszych pątników przemierzających Ekstremalną Drogę Krzyżową trasą księżnej Doroty można się więc spodziewać w Barcikowicach bardzo wczesnym rankiem, ok. godz. 5-6. Nie zdziwmy się więc, gdy nocą albo o świcie, między drzewami czy gdzieś w oddali zobaczymy za oknem kogoś z latarką i plecakiem.

odnowiony krzyż w Barcikowicach
Krzyż w Barcikowicach po renowacji ||
fot. Kurier Barcikowicki

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Zatoniu jest jedną z pięciu, które tego dnia odbędą się w Zielonej Górze. Pozostałe prowadzą m.in. do Żagania, Świebodzina i na Górę św. Anny. W całym województwie zaplanowano ich 30.

Koordynatorem zatońskiego wydarzenia jest Tomasz Sucholas. Zapisać można się na tej stronie. Tam też znajdziemy opis trasy oraz pobierzemy mapę i ślad na komórkę.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

EDK polega na tym, by nocą, w ciszy, skupieniu, bez rozmów i przy zmiennych warunkach pogodowych oraz terenowych przejść kilkadziesiąt kilometrów. Poprzez zmaganie z własnymi słabościami fizycznymi i psychicznymi wzmacniamy swoją wiarę i doświadczamy przemiany duchowej. Ma nam w tym pomóc modlitwa i czytanie albo słuchanie w tracie marszu tekstów rozważań.

Ekstremalna Droga Krzyżowa trasą księżnej Doroty nie jest przeznaczona tylko dla osób religijnych czy wierzących. Może wziąć w niej udział każdy, kto czuje się na siłach.

pętla MZK Zielona Góra w przysiółku Barcikowiczki
fot. Kurier Barcikowicki

To wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Odnosi się do duszy i dlatego dotyczy każdego. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej – tłumaczą organizatorzy akcji. – W naszej inicjatywie nie chodzi o sport. To nie jest przygoda. To jest droga do spotkania ze swoją duszą i Bogiem – zastrzegają.

Udział w EDK wymaga przygotowania. Trzeba zorganizować:

  • odpowiednie obuwie,
  • odzież przystosowaną do długich wędrówek,
  • latarkę albo tzw. czołówkę (lampkę umieszczaną na czole),
  • mapę lub smartfon z dostępem do internetu,
  • kamizelkę odblaskową,
  • wodę i jedzenie – wedle uznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *