
Defibrylator w Barcikowicach zostanie niebawem zamontowany na ścianie świetlicy. Będzie dostępny całą dobę przez cały rok. Chętni mieszkańcy skorzystają z darmowego szkolenia z obsługi tego przywracającego akcję serca urządzenia.
Urząd miasta rozstrzygnął przetarg na dostawę i montaż 40 defibrylatorów AED w sołectwach dzielnicy Nowe Miasto. Zadanie, którego elementem są też szkolenia dla mieszkańców z obsługi aparatów, zrealizuje spółka Adpla.
Firma spod Elbląga otrzyma za to niespełna 449 tys. zł. Już dostarczyła sprzęt do magistratu.
Defibrylator w Barcikowicach przy świetlicy
Jedno z urządzeń używanych do reanimacji (by przywrócić akcję serca) trafi do naszego sołectwa. Zawiśnie na ścianie świetlicy.
Defibrylator w Barcikowicach oraz innych sołectwach będzie dostępny całą dobę. Jak to możliwe?
Sprzęt zostanie umieszczony w kapsule o wymiarach 50 x 50 x 30 cm z pyło- i wodoszczelnym zamkiem. Skrzynka będzie podłączona do prądu doprowadzonego ze świetlicy i oświetlona.

Wewnątrz wyposażonej w wiatrak i elementy grzewcze kapsuły będzie panować odpowiednia temperatura. To ma sprawić, że defibrylatory będą odporne na warunki atmosferyczne, w tym upały i mróz, i gotowe do użycia o każdej porze roku.
Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie defibrylator w Barcikowicach się pojawi. Wszystko przez formalności.
– To perspektywa obecnego kwartału. Montaż wiąże się z uzyskaniem wielu zgód. W niektórych przypadkach będzie też skomplikowany, co wymaga odpowiedniego przygotowania – mówi Klaudia Baranowska, dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto w zielonogórskim urzędzie miasta.

[Edytowany] Defibrylator zakupiony ze środków budżetu obywatelskiego pojawił się na ścinie świetlicy 14 marca 2023.
Szkolenia z obsługi defibrylatorów AED dla każdego
Tam, gdzie to możliwe, instalacją defibrylatorów zajmą się jednostki podległe magistratowi. W trudniejszych przypadkach, np. przy słupach z sygnalizacją, pomagać będzie wykonawca zadania. Podobnie będzie ze szkoleniami.
– Będziemy dążyć do tego, żeby jak największa liczba mieszkańców umiała obsługiwać te urządzenia – deklaruje Baranowska. – Jeśli już znajdą się w ogólnodostępnych miejscach, chodzi o to, żeby ludzie nie bali się ich używać.

Zdradza, że inspiracją do zgłoszenia projektu do Zielonogórskiego Budżetu Obywatelskiego, z którego finansowane jest przedsięwzięcie, było zdarzenie w Przylepie. Na jednej z ulic zasłabł tam mężczyzna. Zanim przyjechali ratownicy, zmarł.
– Szkolenia z obsługi będziemy przeprowadzać przy okazji pikników i festynów w sołectwach. Ze względów oszczędnościowych pomogą nam strażacy – tłumaczy.
Defibrylator w Barcikowicach będzie jednym z kilku w okolicy. Do Zatonia trafią trzy aparaty AED. Ich instalację przewidziano: w informacji turystycznej w Parku Książęcym (ul. Księżnej Doroty 11A), przy świetlicy (ul. Zielonogórska 48A) oraz na boisku (ul. Kościelna). W Kiełpinie będą dwa (na placu zabaw i w parku).